Czym jest TEDxSzczecin?

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, wtedy odbyło się pierwsze zorganizowane przez Fundację Netcamp wydarzenie, podczas którego oglądaliśmy razem z publicznością transmisję z konferencji TED2012 z Long Beach w Kalifornii. Od tego czasu co roku organizujemy wydarzenia, które nie tylko sprowadzają do naszego miasta najnowsze światowe idee, ale także ukazują interesujące historie i innowacyjne pomysły ludzi związanych z naszym regionem.

Nie tylko staramy się dobrać najciekawszych prelegentów, ale również stworzyć przestrzeń do dialogu, zapewnić uczestnikom rozrywkę, rozbawić ich, zainspirować, a czasami nawet sprawić, że opuszczą swoją strefę komfortu i wrócą do domu zmotywowani do działania!

Co wyróżnia konferencje TEDxSzczecin od innych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście?

Dbałość o szczegóły. Chcemy modelować spójne doznania naszych gości. Ciągle zaskakujemy ich nowymi pomysłami!

Tworzymy w Szczecinie społeczność osób o otwartych umysłach, które wzajemnie się inspirują i motywują do działania. Naszą misją jest dzielić się wiedzą i ciekawymi ideami poprzez organizowanie lokalnych wydarzeń. Nasze cele to:

  • nauczać i inspirować
  • zachęcać uczestników do dzielenia się wiedzą i pomysłami
  • stworzyć miejsce, gdzie lokalni prelegenci mają okazję podzielić się swoją wiedzą z różnych dziedzin (między innymi na temat nowych technologii, biznesu, sztuki, sportu, podróży czy zdrowia)
  • zapewniać mieszkańcom naszego miasta intelektualną rozrywkę
  • przedstawiać światowe idee prezentowane na konferencjach TED

Czym jest TEDx?

W 2009 roku TED stworzył program, który pozwolił na organizowanie lokalnym społecznościom ich własnych wydarzeń w klimacie TED.

„x” w nazwie oznacza właśnie takie niezależne wydarzenie stworzone na licencji TED, oparte na zbliżonych zasadach. Codziennie na całym świecie organizowanych jest kilka konferencji pod szyldem TEDx.

TED udostępnia format i wsparcie merytoryczne dla organizatorów TEDx-ów, ale samo wydarzenie jest tworzone przez lokalnych organizatorów.

Podczas konferencji TEDx uczestnicy mają szansę obejrzeć transmisję z konferencji organizowanych przez TED i/lub wysłuchać lokalnych prelegentów na żywo.

Czym jest TED?

TED to amerykańska organizacja non-profit, która powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych, po to by rozpowszechniać wartościowe idee.

Konferencje TED to wydarzenia, podczas których prelegenci przedstawiają oryginalne koncepcje, idee, historie zawodowe czy osobiste. Co roku na konferencję TED zapraszani są czołowi naukowcy, liderzy i ludzie którzy zmieniają świat. Początkowo konferencje skupiały się na trzech obszarach: Technology, Entertainment, Design (TED) – dzisiaj dotyczą już prawie wszystkich tematów – od fizyki, przez biznes, po globalne problemy.

Pośród prelegentów TED znaleźli się między innymi:

Bill Gates, Bill Clinton, Bono, Gordon Brown, Al Gore, Stephen Hawking, Isabel Allende, Richard Dawkins, założyciele Google Larry Page i Sergey Brin, James Cameron, Jamie Oliver oraz wielu laureatów Nagrody Nobla.

Główna konferencja TED odbywa się co roku, zwykle w Long Beach w Kalifornii lub w Vancouver w Kanadzie. Z czasem organizatorzy TED rozszerzyli repertuar o konferencje takie jak TEDGlobal, TEDYouth czy TEDWomen, które odbywają się również raz w roku, jednak w różnych miejscach na świecie.

TED udostępnia nagrania z konferencji na portalu TED.com. Nagrania z wystąpień z konferencji TED nazywane są “TED Talks”. Dzięki projektowi Open Translation, wolontariusze z całego świata codziennie opracowują tłumaczenia i napisy do nagrań.