Anna Skierska- absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie na profilu matury międzynarodowej IB (International Baccalaureate). Młody naukowiec zajmujący się od trzech lat modyfikacją nanokrystalicznych ogniw słonecznych, tak aby zwiększyć ich efektywność a jednocześnie stworzyć panele tanie i proste w budowie, które będą powszechnie dostępne. Wielokrotna laureatka konkursu Naukowego Explory za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, a także laureatka konkursów międzynarodowych takich jak Intel ISEF 2019 w USA czy
INSPO-Turkey 2018. Jedna z bohaterek książki dziennikarki Justyny Sucheckiej „Young power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat”.
Michał Reszel, organizator i prelegent warsztatów dla młodzieży, prezes stowarzyszenia Youth Forest – Młodzi dla Lubuskiego, członek Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu. W obrębie zagadnień środowiskowych, Michał stawia przede wszystkim na edukację i zrównoważony rozwój.
Daria Naróć to młodzieżowa aktywistka klimatyczna, a także Radna Młodzieżowej Rady Województwa Zachodniopomorskiego. Na co dzień, podkreśla wartość zmiany systemowej i podejmowania przez osoby decyzyjne działań na rzecz klimatu.
Krystian Haraszczuk – stwierdzenie Zero Waste w jego wydaniu tyczy się przede wszystkim spojrzenia na przestrzeń i funkcję tworzonych przez niego budynków. Wierzy, że dobry projekt rodzi się najpierw w człowieku i jego podejściu do świata, a dopiero później należy przelać go na papier.
Wraz z Izbą Architektów w ramach współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym prowadzi cykliczne spotkania ze studentami, aby uświadamiać ich, jak stawiać pierwsze kroki w biznesie. Specjalista w dziedzinie Prawa Budowlanego i Charakterystyk Energetycznych Budynków oraz pasjonat zrównoważonego budownictwa Pasywnego. Na co dzień poza obiektami inżynieryjnymi, buduje również świetne zespoły, których zaletą jest praca na Mocnych Stronach. Zwolennik optymalizacji wszystkiego, co ma wpływ na jego życie, a zarazem wykorzystywania każdej sekundy tego życia.
Założyciel Szczecińskiej Ligi Superbohaterów.
Śpi po 10-12 godzin na dobę. Teolog, technik masażysta, posiada certyfikat języka japońskiego. Tworzy stroje i rekwizyty. Kocha podciągać się na drążku. Uwielbia być superbohaterem w oczach dzieci. Utrzymuje się wyłącznie ze swojej pasji.
Zamiast „spróbuję”, mówi „zrobię co w mojej mocy”.
Jest jedynym człowiekiem na świecie, który przepłynął w kajaku Ocean Atlantycki bezpośrednio z Afryki do Ameryki Południowej oraz z Europy do Ameryki Północnej. Za ten drugi wyczyn otrzymał prestiżowy tytuł „Podróżnika Roku 2015”, nadawany przez National Geographic. Podczas swojej prelekcji na konferencji TEDxSzczecin 2015 opowiedział nam o kulisach swoich wypraw. Zainspirował nas tłumacząc, że marzenia należy zamieniać w cele. I pokazał nam na własnym przykładzie, jak te cele osiągać.
Podczas konferencji TEDxSzczecin 2015 opowiedział nam jak zamiłowanie do jazdy na rowerze zacieśniło więź między nim, a jego synem – Mateuszem. W latach 2007-2011 razem z synem, objechał dookoła Polskę (3200 km na rowerach). W 2011 roku wspólnie zdobyli nagrodę Rowertour. W 2012 roku duet ten stał się sławny za sprawą wyprawy rowerowej na Igrzyska Olimpijskie w Londynie (przejechali 1350 km w 14 dni). Rok później do wypraw dołączyli młodszy syn Marcin i żona Małgorzata. Marek Miłoszewski jest również inicjatorem i organizatorem wyścigów dla dzieci i młodzieży podczas Rowerowych Dni Szczecina. Jego wystąpienie nauczyło nas, aby nie rezygnować ze swoich pasji, gdy w życiu pojawiają się dzieci.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Doświadczony aktor dubbingowy i telewizyjny. Od 2007 zajmuje się animacjami komputerowymi na potrzeby gier, reklam i filmów. Właściciel studia nagrań lektorskich Voiceover i największego w Polsce niezależnego studia animacji Motion Capture Mocap. Członek rady programowej Muzeum Gier Video w Warszawie. Podkładał głos i ruch, między innymi, pod Geralta z Rivii w grach „Wiedźmin”.
Wielokrotnie nagradzana w kraju i zagranicą szczecińska projektantka. Wraz z mężem prowadzi kreatywne studio Dizeno. Ich projekty zmieniły sypialnię w letni łan, a cmentarz w miejsce pełne życia. Podczas swojego wystąpienia na konferencji TEDxSzczecin Salon 2014 opowiedziała nam o źródłach inspiracji oraz historii swoich projektów: urny OVO i pościeli imitującej słomę i siano.
Sławomir Muzioł jest trenerem biznesu, doradcą personalnym, nauczycielem oraz współzałożycielem Stowarzyszenia ‘POLITES’. Prowadzi szkolenia m.in. dla pracowników firm, oświaty i organizacji pozarządowych w Polsce i za granicą. Jest propagatorem edukacji poza formalnej, gdzie sztywne i utarte ścieżki nauczania zastępuje innowacyjnymi praktykami przekazywanymi w warunkach naturalnych. Na konferencji TEDxSzczecin2015 opowiedział o nieszablonowym nauczaniu, gdzie liczy się jakość, a nie “jakoś”.
Architekt, który zajmuje się bardzo różnymi i z pozoru odległymi od siebie dziedzinami. „Człowiek renesansu”. Na konferencji TEDxSzczecin 2015 wystąpił jako scenarzysta i projektant gier. Wierzy, że któregoś dnia odrzucimy nudne podręczniki na rzecz nauki przy pomocy gier. W 2009 roku zaczął wykorzystywać gry podczas prowadzenia szkoleń. Właśnie za ich pomocą stara się przekazywać swoją bogatą wiedzę, a także ulepszać proces przekazywania wiedzy innych specjalistów. Pragnie bowiem, by edukacja stał się wyzwaniem i źródłem satysfakcji dla każdego ucznia. Stworzył m.in. “Umysł Inwestora” – edukacyjną i coachingową grę karcianą. Maciej odpowiedział nam na pytanie czy gry to strata czasu, czy okazja do rozwoju?
Specjalista rozwoju przedsięwzięć i alternatywnych metod finansowania, fan filmów dokumentalnych, podróży, sportu i przygód – na które niestety często brakuje mu czasu. Wyznaje zasadę, że codziennie powinniśmy uczyć się czegoś nowego. Wierzy również,
że powinniśmy zostawić świat lepszym niż go zastaliśmy. Na konferencji TEDxSzczecin 2015 zabrał nas w podróż w głąb galaktyki i sprawił, że wszyscy poczuliśmy się jednością – bardziej niż kiedykolwiek.
Z wykształcenia filozof i archeolog. Kierownik Działu Morskiego Muzeum Narodowego
w Szczecinie. Autor wielu prac z dziedziny filozofii języka; członek ICOM – International Council of Museums i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Na ekspozycji „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”, której jest autorem, przedstawi temat „Kierunek interaktywny. Nowoczesne technologie w edukacji”. Doktor Tomasz Budzan opowiedział o współczesnych trendach w nowoczesnym muzealnictwie
i pokazał nam symulację nawigacji Wikingów.
Absolwent Programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, który
od lat utrzymuje się w czołówce najlepszych uniwersytetów na świecie. Trener z zakresu praw własności intelektualnej, promocji technologii oraz metod wsparcia dla biznesu. Podczas prezentacji na konferencji TEDxSzczecinLive 2014 opowiedział czym jest „design thinking”, dlaczego ta metoda odniosła sukces na świecie i dlaczego może odnieść sukces w Polsce.
Wykładowca języka angielskiego w Wyższej Szkole Zarządzania w Szczecinie. Pracował z ludźmi w różnym wieku – uczył zarówno dwuletnie dzieci, jak i licealistów czy kadrę menadżerską. Doszedł do wniosku, że aktualny system nauki języków obowiązujący w szkołach jest nieefektywny. Dlatego wymyślił swoją własną metodę, którą przedstawił nam podczas swojej prezentacji na konferencji TEDxSzczecinLive 2014.
Urodzony we Francji, obecnie mieszka w Wiedniu, gdzie pracuje jako programista dla firmy Cyberith, która zajmuje się tworzeniem urządzeń przenoszących nas w wirtualną rzeczywistość. Pierre ukończył studia w krajowej szkole gier wideo we Francji. Jego prace były wystawiane w Muzeum Oceanu w Biarritz oraz podczas największych targów VR i gier wideo, takich jak E3 (Los Angeles), Gamescom (Kolonia) czy Laval Virtual (europejska stolica VR). Podczas konferencji TEDxSzczecinYouth 2015 opowiedział nam o swojej wizji przyszłości, której przyszłością jest wirtualna rzeczywistość.
Jest wykładowcą i doktorantem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Z zawodu i z pasji zajmuje się robotyką. Codziennie spędza czas z robotami, zarówno chodzącymi, jak i pływającymi, jeżdżącymi i latającymi. Drugą pasją Adama i jego ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest malarstwo. Dzięki niemu podczas konferencji TEDxSzczecinYouth 2015 dowiedzieliśmy się czym jest robotyka i jak szerokie jest zastosowanie taśmy klejącej.
Wojewoda w Drużynie Grodu Trzygłowa – stowarzyszeniu zajmującym się zgłębianiem i popularyzowaniem kultury Słowian poprzez odtwórstwo historyczne. O średniowieczu mógłby opowiadać godzinami. Jest człowiekiem orkiestrą: pisarzem, wydawcą, muzykiem, aktorem i odtwórcą historycznym. Pojedynkował się z Michałem Żebrowskim na planie „Starej Baśni”. Brał udział także w hollywoodzkich produkcjach. Jako prawa ręka międzynarodowego wodza wikingów, podczas konferencji TEDxSzczecinSalon 2014, opowiedział nam historię „współczesnych wikingów”.
Fizyk, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Doktorat ukończył na Uniwersytecie w Rostocku (Niemcy). Naukowo zajmuje się teorią cząstek elementarnych, kosmologią i fizyką jądrową. Wyniki swoich prac prezentował między innymi w Paryżu, Montpellier, Kapsztadzie, Sankt Petersburgu, Dubnej, Monachium, Glasgow, Porto i na Korsyce. Bierze udział w opracowywaniu całkowicie nowej koncepcji reaktora jądrowego i bada ewolucję Wszechświata.
Skończyła pedagogikę i zarządzanie biznesem. Jej ogromną pasją są motocykle. Na torze wyścigowym spędziła 4 lata. Na dwóch kołach zwiedziła pół świata. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka. Pewnego dnia za namową syna zaczęła pisać książki przygodowe dla młodzieży. Na konferencji TEDxSzczecin 2016 opowiedziała o potencjale każdego dnia. O tym, że dewaluujemy wartość dzieciństwa i starości, na rzecz młodości, która niestety trwa krótko i szybko przemija.